آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان London flower delivery Holland park flower shop Chelsea flower delivery London flower subscription
پردو وب
pordo

اپلیکیشن موبایل یا وب سایت؟

تعداد بازدید: 4278

اپلیکیشن موبایل یا وب سایت؟

اپلیکیشن موبایل یا وب سایت؟

اگر شما هم دارای یک شغل و یا حرفه هستید، اگر چنان چه داری یک شرکت عریض و طویل و یا حتی یک شرکت با تعداد محدودی کارمند هستید، احتمالا به ذهنتان خطور کرده که خود را در بستر اطلاعتی و جاهایی مانند وب سایت ها و یا اپلیکیشن های موبایل معرفی کنید. و به احتمال زیاد حتی دوست داشته اید که وب سایت و یا اپلیکیشن موبایل شخصی خود را راه اندازی کنید. در یک حالت نادر هم ممکن است که تا کنون این فکر هم به ذهنتان خطور نکرده است. اگر تا کنون به این موضوع فکر نکرده اید باید بدانید که در ابتدای تصمیم به ورود به بستر های اطاعاتی، یک انتخاب ابتدایی پیش روی شما هست و آن هم ساخت اپلیکیشن های موبایل و یا طراحی سایت می باشد. در هر حال در این مقاله قصد داریم که به یک مقایسه ی مختصر در مورد این دو مورد از تصمیم بپردازیم و نهایتا به شما بگوییم که چه چیزی برای شما مناسب تر است.

اپلیکیشن موبایل یا وب سایت؟

پیش بینی بزرگ

در سال 2005  مقاله ای توسط ادموند ترایر در نشریه ی ساینس به چاپ رسید و موضوع آن بر سر پیش بینی آینده ی دیجیتال و حتی وسایل و اسبابی بود که همه روزه حجم زیادی از مبادلات تجاری دنیا را شامل می شود. چکیده ی صحبت این مقاله این بود که همه چیز به سمت محو شدن و نا پدید شدن گرایش دارد. محو شدن نه معنی از بین رفتن که بلکه به معنی آن که با حفظ کارایی از یک حالت ملموس به یک حالت ناملموس و نامرئی شدن گرایش خواهد داشت. تاریخ صنعت این را به خوبی تایید می کند. راه دوری نرویم همین 4 دهه ی پیش بود که کامپیوتر های بسیار سطح پایین، مساحتی به اندازه یک زمین فوتبال را اشغال می کردند. اما امروزه همان کامپیوتر در جیب من و شما قرار می گیرد. یک حرکت به سمت نامرئی شدن در تمام صنایع ما مشهود است. مسلما آینده از آن سازمان ها و مشاغلی است که سرمایه های خود را بدین سمت هدایت کرده باشند. به نظر شما کدام یک از دو مقوله ی وب سایت و موبایل اپلیکیشن، از این پیش بینی بهره ی بیشتری حاصل کرده اند؟ به نظر شخص بنده این بزرگترین وجه تمایز این دو انتخاب است.

ماهیت دو بستر وب سایت و موبایل اپلیکیشن ها

برای این که بتوان یک انتخاب دقیق انجام داد، ارجاع به تفاوت های این انتخاب بسیار راه گشا می نماید. وب سایت ها نرم افزار هایی هستند که محتوی آن توسط اینترنت به کاربران انتقال میابد. موبایل اپلیکیشن ها نرم افزار هایی هستند که بر روی وسایل الکترونیکی موبایل اجرا می شوند. نکته ی کلیدی و بزرگترین تمایز این دوو بستر در همین جا مشخص شد ... اینترنت... شما بدون داشتن نت به وب سایت دسترسی ندارید اما این موضوع برای موبایل اپ ها صادق نیست. اگر شما از آن دسته از خوانندگان هستید که اپ هایی مانند اینستا و فیس بوک را مثال می زنید تا بگویید که آن ها موبایل اپ هایی دارند که فقط با اینترنت کار می کنند. بله حق با شماست ولی تفاوت اساسی این است که هیچ وب سایتی بدون دسترسی به اینترنت کار نمی کند ولی موبایل آپ های بسیاری هستند که  بسته به نوع طراحی و ساختار می توانند بدون نت کار کنند. امروزه بسیاری از اپ هایی وجود دارند که بدون اینترنت کار می کنند و به محض اتصال به اینترنت می توانند داده های خود را منتقل کنند. این یک مزیت بزرگ برای اپ های موبایل است.

هزینه ها

مقالات زیادی در رابطه با تخمین هزینه ی ساخت یک نرم افزار نوشته شده و قلم فرسایی های بسیاری در آن صورت گرفته. از طرفی عده ای بر این عقیده اند که ساخت موبایل اپ ها هزینه ی بیشتری نسبت به همتای وب سایتی خود دارد و متعاقبا بر عکس. اما در یک جمع بندی و بنا به دلایل زیر می توان گفت که ساخت موبایل اپ ها هزینه ی بیشتری دارد:

  • عمر تکنولوژی های وب بیشتر از موبایل اپ هاست و در نتیجه از لحاظ فنی، قوی تر از موبایل اپ ها می باشند. این موضوع تاثیر مستقیمی در ساخت و توسعه،  و نگهداری از این سیستم هاست.

  • موبایل اپ ها به علت بستر های اجرایی متفاوت، نیاز به کار بیشتری برای درخور سازی آن نیاز است. مثلا شما برای موبابل های اندرویدی باید یک اپ و برای موبایل های اپلی باید یک اپ جداگانه درست کنید. این موضوع گاها در خود سیستم های اندرویدی همچنان پا برجاست و گاها نیاز است تا برای نسخه های متفاوت اندروید، اپ های جداگانه توسعه داده شد.

انحصارهای موبایل اپلیکیشن و وب سایت

برخی از کاربرد های این دو جزء، منحصر می باشد و هیچ یک نمی توانند جایگزین دیگری گردند و یا اینکه هزینه توسعه بر مبنای دیگری در آنها معقول به نظر نمی رسد. برای مثال اگر قصد توسعه ی نرم افزاری دارید که نیاز به دانستن موقعیت جغرافیایی کاربر است، وب سایت ها قادر به پیاده سازی دقیقی از موقعیت ها ندارند. از طرفی دیگر، موبایل اپ ها برای کارهای تجاری و پیاده سازی تمام یک سیستم های اداری مناسب نیستند. دلیل عمده ی آن کوچک بودن وسایل موبایلی و صفحه نمایش گر آن است.  مواردی مانند استفاده از سنسورها، حجم انتقال اطلاعات، جابجایی پذیری کاربر، دقت و سرعت پردازش ، از فاکتور های انحصاری دو گزینه می باشند.

بلادرنگی

واژه ی بلادرنگ، یک اصلاح در سطح طراحی نرم افزار هاست و دلالت بر مشاهده و پردازش آنی اطلاعات جاری در سیستم دارد. برای مثال شما وقتی در حال چت کردن با یکی از دوستان خود هستید، به صورت بلادرنگ با سیستم در حال تعامل هستید. از طرف مقابل حتما  این مورد پیش آمده که برای شما ایمیلی ارسال شده و شما نیاز دارید که بارها صفحه ی ایمیل خود را اصطلاحا تازه سازی نمایید تا دریافت ایمیل را مشاهده نمایید. هرچند که با استفاده وب سایت ها هم می توانید بلادرنگی را پیاده سازی نمایید، اما موبایل ها به علت ماهیت جابه جایی پذیریشان، بلادرنگ تر محسوب می گردند.

انتخاب درست اپلیکیشن یا وب سایت

جمع بندی

با توجه به موارد ذکر شده، باید گفت که بلوغ این دو تکنولوژی همچنان به سطح نهایی خود نرسیده است. با این تفسیر می توان گفت که انتخاب یکی از این دو گزینه، به چیزی که قرار است ساخته شود، مربوط می شود. در جدول زیر موارد ذکر شده به همراه موارد تکمیلی به اختصار آورده شده است.

 

وب سایت

موبایل اپلیکیشن

هزینه ساخت کمتر از 5 میلیون

*

 

موقعیت یابی کاربر

 

*

حجم انتقال داده ها

*

 

استفاده از سنسور توسط کاربر

 

*

توسعه پایدار و جامع

*

 

همچنین می توانید به سایت http://appvswebsite.com مراجعه نمایید. این سایت بر مبنای یک سری از محاسبات تقریبا علمی ساده و نه چندان دقیق، و با پرسش سوالاتی از شما، به شما گزینه اصلح را نمایش می دهد.


مقالات مرتبط: مزایای داشتن اپ های موبایلی

نظر شما برای بهبود کیفیت این بحث چیست؟ چه مطالبی اضافه و کم شود؟
تماس با ما