آموزشگاه زبان اندیشه پارسیان London flower delivery Holland park flower shop Chelsea flower delivery London flower subscription
پردو وب
pordo

مقایسه اپلیکیشن‌های اسنپ (Snapp) و تپ‌۳۰ (TAP30): با کدام‌یک سفر کنم؟

تعداد بازدید: 3056

مقایسه اپلیکیشن‌های اسنپ (Snapp) و تپ‌۳۰ (TAP30): با کدام‌یک سفر کنم؟

دنیای فناوری و تکنولوژی روز به روز در حال گسترش بوده و تمامی حوزه‌ها با همان سرعت در حال مدرن شدن هستند. اگر بخواهید آژانس گرفته و به محلی بروید، چه می‌کنید؟ خب شاید راحت‌ترین کار، برداشتن تلفن و تماس با نزدیک‌ترین تاکسی تلفنی محل شماست! اما خب شاید جایی بودیم که شماره‌ای وجود نداشت؛ خب اینترنت همیشه به کمک شما می‌آید.

ثبت درخواست آژانس به صورت اینترنتی و توسط نرم افزارهای موبایلی، چند وقتی است که راه افتاده و البته با استقبال زیادی نیز روبرو شده است. اولین بار ایده این کار توسط نرم افزار خارجی Uber مطرح و به مرحله اجرا گذاشته شد.

در ایران، نرم افزار اسنپ برای اولین بار این ایده را به صورت بومی و داخلی در ایران پیاده کرد. اسنپ خیلی زود توانست طرفداران زیادی پیدا کرده و به سرعت به تعداد نصب بالایی در اسمارت فون‌ها دست پیدا کند.

پس آن، نرم افزاری دیگری به نام Tap30 کار خود را بر اساس همین ایده و با ظاهری شبیه به Snapp آغاز کرد.

بیاید تا با هم کمی رابط کاربری و امکانات این دو نرم افزار را بررسی کنیم.

سیستم ثبت نام و تایید هر دو برنامه تا حد زیادی شبیه به هم است. اما اسنپ اجازه می‌دهد شما با اکانت Gmail خود وارد شوید. در غیر این صورت با ثبت یک شماره موبایل و وارد ساختن کد تایید ارسالی از سوی نرم افزار به راحتی می‌توانید از برنامه استفاده کنید.

login

ابتدا به سراغ اسنپ می‌رویم.

پس از ورود به نرم افزار اسنپ، نقشه تهران بر روی نمایشگر پدیدار می‌شود. با لمس آیکون گوشه پایین سمت راست، محل فعلی شما نشان داده می‌شود. با لمس گزینه مبدا، نقطه شروع سفر شما ثبت شده و سپس با انتخاب گزینه مقصد می‌توانید مبلغ سفر را به راحتی مشاهده نمایید.

برنامه به شما نشان می‌دهد که در حال حاضر چند خودروی اسنپ در حوالی منطقه شما حضور دارند، بالطبع هرچه تعداد این خودروها بیشتر باشد، شانس شما برای سفر نیز بالاتر می‌رود. پس از تایید درخواست شما، سیستم مبدا و مقصد شما را برای راننده‌ها ارسال می‌کند و به محض آنکه یک راننده درخواست شما را تایید کند، صدای تاکسی از گوشی بلند شده و مشخصات کامل خودرو به همراه نام و نام خانوادگی راننده برایتان به نمایش در می‌آید. همچنین گزینه تماس با راننده و یا ارسال پیغام نیز فعال می‌شود و جایگاه خودروی وی بر روی نقشه و فاصله‌ای که با شما دارد، به‌خوبی نمایان است.

setting

اما به سراغ تپ سی می‌رویم.

در نگاه اول، رابط کاربری این دو نرم افزار شباهت عجیبی به هم دارند. البته این دو اپ هر یک از نقشه‌های متفاوتی بهره برده‌اند و در ظاهر نیز کمی با هم تفاوت دارند. اما کلیت کار هر دو تقریبا یکی است. برای ورود به نرم افزار تپ سی نیز می‌بایست ثبت نام نمایید. ساده‌ترین کار، ثبت موبایل و دریافت کد تایید است.

پس از تایید مسیر به سرعت برای شما پیامکی حاوی اطلاعات راننده آمده و سپس از سوی راننده برای هماهنگی‌های بعدی با شما تماس گرفته خواهد شد.

پرداخت در هر دو برنامه از طریق آنلاین، اعتبار و یا نقدی وجود دارد و هر دو اپلیکیشن برای رقابت و رضایت مشتریان، برنامه‌ها متنوعی را ارایه می‌کنند که بد نیست از آن‌ها استفاده کنید.

در اینجا هزینه سه مسیر مختلف با نرم افزار اسنپ و تپ سی در ساعت ۶ بعد از ظهر نشان داده شده است.

borje-milad jamaran kaj

مهم‌ترین مزایای اسنپ:

  • بهره گیری از تعداد بسیار زیاد خودروها در تمامی مناطق شهر
  • قدیمی‌تر بودن
  • ورود توسط حساب کاربری گوگل بدون نیاز به ثبت نام جداگانه
  • عدم قطعی سرور و سرعت بالاتر نسبت به تپ سی

مهم‌ترین مزایای تپ سی:

  • هزینه پایین تر نسبت به اسنپ در برخی مسیرها
  • خودروهای با کیفیت‌تر
  • نشان دادن ترافیک لحظه‌ای خیابان‌ها
  • اولین سفر شما تا سقف ۱۵ هزار تومان رایگان خواهد بود

معایب و مزایای کلی اسنپ و تپ سی

هزینه دریافت شده توسط این دو اپلیکیشن، با توجه به آنکه پورسانت پرداختی راننده کم‌تر است و لازم نیست مسیر برگشت را خالی طی کند، نسبت به تاکسی‌های شهری و آژانس‌ها پایین‌تر بوده و برای برخی از مسیرها (همچون فرودگاه امام خمینی) حتی تا نصف هم می‌رسد که این امر سبب رضایت‌مندی مشتریان شده است. از سوی دیگر، رانندگان سایر بخش‌ها نظیر تاکسی‌رانی یا فرودگاه‌ها، از این امر رضایت ندارند که قاعدتا انتظار می‌رود آن‌ها برای کسب رضایت مشتریان خود، اقدام به رقابت کنند.

از معایب این طرح هم می‌توان به وابستگی زیاد به اینترنت و نیاز به استفاده از گوشی‌های هوشمند اشاره کرد که برای بسیاری از افراد چندان ساده نیست. از سوی دیگر منحصر شدن به تنها تهران و چند شهر اطراف، سبب می‌شود تا از مزایای این طرح ارزشمند اکثر مردم کشورمان هنوز بی‌بهره باشند. همچنین باید به این نکته نیز توجه داشت که میزان تسلط رانندگان این دو اپلیکیشن، علی‌رغم استفاده از نقشه‌های آنلاین، نسبت به راننده‌های آژانس و تاکسی کم‌تر است و بارها مشاهده شده که در پیدا کردن مبدا و یا مقصد، دچار برخی اشتباهات شوند.

سخن پایانی

بایستی اذعان کرد که این طرح‌ها، هر دو سبب رضایت‌مندی مشتری و راننده هستند و به نوعی یک کار برد برد برای هر دو طرف محسوب می‌شود. از طرفی، مسافران هزینه کم‌تری پرداخت می‌کنند، خودروهای بهتری نصیب‌شان می‌شود و کنترل خوبی بر روی سفر خود خواهند داشت و در صورت نارضایتی، واحدهای پشتیبانی هر دو برنامه، به‌خوبی موارد را پیگیری می‌کنند. از سوی دیگر هم رانندگان مسیرهای مورد دلخواه خود را انتخاب کرده، در ساعت‌هایی که علاقه‌مند هستند و یا زمان کافی دارند، از سیستم استفاده نموده و پورسانت کم‌تری هم پرداخت می‌کنند.

منبع: وب سایت آی تی رسان


دسته بندی ها :

نظر شما برای بهبود کیفیت این بحث چیست؟ چه مطالبی اضافه و کم شود؟
تماس با ما