پردو وب
pordo

افزونه های کروم برای طراحان

تعداد بازدید: 1498

افزونه های  کروم برای طراحان

بدون شک درصد زیادی از محبوبیت مرورگر فایرفاکس به دلیل وجود افزونه های بسیار زیاد ، کاربردی و مفید این مرورگر است . اما مرورگر کروم نیز مانند دیگر محصولات گوگل پیشرفت چشمگیری داشته و توانسته جایگاه خود را در بین محبوترین مرورگرها تثبیت کند. در این راستا افزونه های بسیاری برای این مرورگر پر سرعت ساخته شده است که چیزی از نمونه های مشابه در فایرفاکس کم ندارد . بسیاری از این افزونه ها ، از نسخه مخصوص فایرفاکس به نسخه قابل استفاده در کروم تبدیل شده اند و برخی دیگر از ابتدا برای هر دو مرورگر ساخته شده اند . افزونه ها یکی از مهمترین ابزار کار طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها به شمار میروند . به عنوان یک طراح یا توسعه دهنده وب ، باید پس از اتمام کار و در بسیاری موارد در خلال کار ، نتیجه کار خود را تست کنید تا از مشکلات آن مطلع شوید. بسیاری از طراحان در سوئیچ کردن به مرورگر کروم هنوز مردد هستند و عمده دلیل آن وابستگی به افزونه های فایرفاکس است . باید بگوییم هم اکنون مرورگر کروم به مرحله ای رسیده است که طراحان با خاطر آسوده می توانند آن را بکار گیرند و لذت طراحی را با کروم را احساس کنند. در اینجا 10 افزونه از بهترین افزونه های کروم را برای طراحان و توسعه دهندگان وب سایت ها معرفی خواهیم کرد:

MeasureIt!

این افزونه همانطور که از نام آن پیداست ، برای اندازه گیری است . بعد از نصب آن و ظاهر شـدن آیکون این افزونه بالای مرورگر کروم شما ، میتوانید در هر لحظه در هر سایت با یک کلیک ساده بر روی آن هر عنصری را در صفحه از لحاظ طول و عرض اندازه بگیرید . مثلا" گاهی نیاز دارید بدانید طول و عرض یک سایت ، یک لوگوی وب سایت ، یک ستون ، آیکون و ... چقدر است . با کلیک بر روی آیکون این افزونه نشانگر ماوس به شکل + در آمده و کافیست ناحیه ای را که می خواهید اندازه گیری کنید با کشیدن یک کادر در محیط آن ، انتخاب کنید . مقدار width و height در کنار آن ظاهر میشود .

 

BuiltWith Technology Profiler

اگر می خواهید با یک کلیک تمام تکنولوژی ها و مشخصات سایتی را که در حال مشاهده آن هستید به صورت یک پروفایل مشاهده کنید builtWith به سرعت اینکار را برای شما انجام میدهد. اطلاعاتی مانند :

  • وب سایت جاری از چه سیستم مدیریت محتوایی (CMS) استفاده میکند
  • از چه فریم ورکی در ساخت آن استفاده شده است ( ASP.net ، ASP.net Ajax ،PHP و ...)
  • از چه ابزارهایی برای آنالیز و آمارگیری وب سایت استفاده میشود
  • از چه کتابخانه های جاوااسکریپتی استفاده میکند (jQuery ، JCarousel و ...)
  • از چه Widget هایی استفاده میکند
  • نمایش سیستم RSS ، متاتگ ها ، جاوااسکریپت ها ، یونیکد و ...

 

Validity

از این افزونه بسیار کاربردی میتوانید برای اعتبار سنجی کدهای طراحی خود بهره بگیرید . بعد از نصب این افزونه یک آیکون کوچک در آدرس بار ظاهر میشود که در هر صفحه وب با کلیک روی آن و یا فشردن همزمان کلیدهای Alt+Shift+V تعداد خطاهایی که در طراحی سایت وجود دارد در قالب یک Tooltip کوچک در همان آیکون نمایش داده میشود . این افزونه از موتور اعتبارسنجی سازمان جهانی استانداردسازی W3C پشتیبانی میشود ، بنابراین تمامی تغییرات و مصوبات در استانداردسازی صفحات وب ، همواره به صورت خودکار بر آن اعمال میشود و همیشه معیارهای آن بروز می باشد .

 

IE Tab

IE Tab در اصل برای فایرفاکس ساخته شده بود اما برای نصب شدن رو کروم نیز توسعه داده شد . توسط این افزونه میتوانید وب سایت مورد نظر خود را در حالی که از مرورگر کروم استفاده میکنید در مرورگر IE نیز مشاهده و تست کنید . هنگامی که روی آیکون این افزونه در مرورگر کروم کلیک میکنید ، سایتی که آدرس آن در نوار آدرس تایپ شده است در یک تب که از موتور رندر مرورگر اینترنت اکسپلورر استفاده می کند نمایش داده میشود . بنابراین بدون استفاده از مرورگر اینترنت اکسپلورر می توانید وب سایت خود را در این مرورگر نیز تست کنید .

 

Eye Dropper

افزونه Eye Dropper بسیار شبیه افزونه ColorZilla در فایرفاکس است . به کمک این افزونه میتوانید کد رنگ هایی را که در صفحات وب به کار رفته شده پیدا کنید و در برنامه ویرایش تصویر مثل فتوشاپ از آن رنگ استفاده کنید . کافیست روی این افزونه کلیک کرده و سپس نشانگر را بر روی رنگ مورد نظر ببرید ، رنگ انتخاب شده در گوشه سمت چپ پایین صفحه همراه با کد آن نمایش داده می شود . همچنین این افزونه یک آرشیو از رنگ هایی که شما انتخاب میکنید در خود نگهداری می کند و شما میتوانید همیشه به یک آرشیو رنگ سفارشی که برای خود ساخته اید، دسترسی داشته باشید .

 

 


دسته بندی ها : مقالات مقالات آموزشی

نظر شما برای بهبود کیفیت این بحث چیست؟ چه مطالبی اضافه و کم شود؟
تماس با ما