پردو وب

انواع اپلیکیشن موبایل

تعداد بازدید: 1607

انواع اپلیکیشن موبایل

 

دسته بندی اپلیکیشن های موبایل موجود در بازار

  یکی از کاربرد های مشخص سازی انواع و دسته بندی های اپلیکیشن موبایل، رسیدن به فهم مشترک برای دست یابی به اپلیکیشن مورد نظر از جانب توسعه دهندگان و کاربران می باشد. مشخص شدن نوع اپلیکیشن موبایل به کاربران کمک می کند تا بتوانند به اپلیکیشن موبایل مورد نظر خود، بهتر و سریعتر دسترسی داشته باشند و قبل از دانلود و استفاده از آن بدانند که کارکرد این اپلیکیشن موبایل در چه حوزه ای می باشد. از طرفی برای مسائل فنی و تجاری از سمت توسعه دهندگان، در بحث قیمت گذاری ها و رسیدن به نقطه مشترک برای توسعه، کاربرد های فراوانی دارد. در مقاله قصد داریم تا به این تنوع از دید کاربران و از دید توسعه دهندگان بپردازیم. از دید کاربران دو مرجع اساسی برای این دسته بندی وجود دارد. سایتهای appstore  و playstore برای دو سیستم عامل اندروید و ios مهمترین و بزرکترین مرجع دسترسی به اپلیکیشن های موبایل هستند. نکنه ای که وجود دارد این است که برخی از این دسته بندی ها با یکدیگر همپوشانی دارند و به صورت قطعی عمل نمی کنند.

اپلیکیشن موبایل خدماتی: 

این دسته از اپلیکیشن های موبایل، خدماتی از جمله: نقاشی ساختمان، سرویس منزل، لوله کشی ساختمان ، نظافت منزل و تعمیرات منزل و .... را در قالب اپلیکیشن موبایل در بازار ارائه می دهند.طراحی اپلیکیشن خدماتی یکی از پرکاربردترین اپلیکیشن های موبایل در عصر امروز می باشد چرا که دسترسی به این خدمات پردر خواست را آسان می نماید.برای آشنایی بهتر می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید:

طراحی و ساخت اپلیکیشن های خدماتی طراحی و ساخت اپلیکیشن های خدماتی

 

اپلیکیشن موبایل بازی ها (Game mobile application): 

مختص بازی، از هر نوع مختلف و زیر شاخه های بازی های موبایلی

     برخی از زیر شاخه ها: اکشن(action)، ماجرایی(adventure)، تخته ای و کارت بازی(card And Board)، رقابتی(arcade)، خانوادگی(family)، موسیفی و ریتم(music and rhythm)، معما(puzzle)، مسابقه و سرعت(race)، نقش آفرینی(role playing)، تیر اندازی(shooter)، شبیه سازی(simulation)، اجتماعی(social)، ورزشی(sports)، استراتژی(strategy)

Image result

 

اپلیکیشن موبایل تجاری (Business mobile application):

آنچه که مربوط به کسب و کار شرکت ها، اعم از حساب داری، نیروی انسانی، رسد بخش های مختلف، اپ های ویزیتوری، و مشاغل می باشد. در یک کلام امور مربوط به کسب و کار و تجارت شما را تسهیل می کند

برخی از زیر شاخه ها: مدیریت اسناد(document management)، تلفن(voip telephony)، املاء(dictation)، دسکتاپ از راه دور(remote desktop)، کاریابی(job search resource)، مدیریت مشتری(customer resource management)، همکاری(collaboration)، مدیریت منابع سازمان(enterprise resource management)، نقطه فروش(point of sale)

 

اپلیکیشن موبایل آموزشی (Education mobile application):

در این نوع از اپلیکیشن موبایل، کاربر موضوعات مختلف را فرا میگیرد. این اپ ها می توانند به صورت خیلی ساده و معمولی، نوشته هایی را به شما ارائه دهند و یا اینکه با استفاده از حالت های پیچیده تر، به صورت محاوره ای عمل کنند

برخی از زیر شاخه ها: حساب(Arithmetic)، الفبا(alphabet)، نوشتن(writing)، یادگیری زود بهنگام و آموزش خاص(early learning and special education)، منظومه شمسی(solar system)، لغت(vocabulary)، رنگ ها(colors)، یادگیری زبان( language learning)، آزمون های استاندارد دبستان(standardized test prep)، جغرافیا(geography)، پورتال مدرسه(school portals)، آموزش حیوانات(pet training)، ستاره شناسی(astronomy)، صنایع(crafts)

 

اپلیکیشن موبایل سبک زندگی (Lifestyle mobile application):

در زندگی روزمره، انسان ها با مسائلی روبرو هستند که یک اپلیکیشن می تواند آنها را در به انجام رساندنشان یاری نماید. برای مثال اپلیکیشن موبایل  های یاد آور، که به شما مواردی مانند سررسید ها، کارهای روزانه و امور مهم را یاد آور می شوند. به صورت خلاصه، انچه که در امور روزانه و زندگی روزمره شما به شما یاری می رساند، جزو این دسته قرار می گیرد

برخی از زیر شاخه ها:خرید(Shopping)، مشاور املاک(real estate)، صنایع دستی(crafts)، سرگرمی(hobbies)، تربیت فرزند(parenting)، مد(fashion)، بهبود منزل( home improvement)

 

اپلیکیشن موبایل سرگرمی (Entertainment mobile application):

انچه که برای کاربر، به عنوان گذراندن وقت و ایجاد سرگرمی عمل می کند. برای مثال پخش کننده های موزیک از این دسته هستند. حتی بازی ها و اپلیکیشن موبایل های ارتباطی مانند تویتر و تلگرام را  نیز می توانید جزو این دسته قرار دهید. برای این دسته بندی به سختی می توان تعریف دقیقی ارائه داد. تعریف دقیق تر را می توانید در لینک زیر مشاهده نمایید[1]. اما نکته مهم این است که جزو یکی از دسته های پرکاربرد هستند.

برخی از زیر شاخه ها: تلویزیون(Television)، فیلم(movies)، کلوپ های تفریحی(fan clubs)، تئاتر(theatre)، تغییر دهنده های صدا(voice manipulation)، تولید اثر هنری(art creation)

 

اپلیکیشن موبایل کاربردی (Utilities mobile application):

در موبایل شما حتما ابزار هایی مانند ویروس یاب، چک کننده وضعیت شارژ باطری، ضبط کننده تماس ها و ... وجود دارد. اپلیکیشن هایی که مانند یک ابزار برای کارهای گوشی شما عمل می کنند، جزو این دسته قرار می گیرند.

برخی از زیر شاخه ها: ماشین حساب(Calculators )، ساعت(clocks)، اندازه گیری(measurement)، زمان(time)، مرورگر اینترنت( web browsing)، چراغ قوه(flashlights)، قفل صفحه نمایش(screen locks)، اسکنر بارکد(bar code scanners)، تبدیل واحد ها(unit conversion tools)، مدیریت گذرواژه(password management)، کنترل از راه دور(remote controls)

 

اپلیکیشن موبایل گردشگری (Travel mobile application):

معرفی مکان های زیبا، مکان های اقامتی، نمایش زمانبندی حرکت وسایل نقلیه، از مواردی است که در ایناپلیکیشن ها مورد بررسی قرار می گیرد

برخی از زیر شاخه ها: پایش پروازها(Flight tracking)، ساعت های جهانی(multitime clocks)، راهنمای شهر(city guides)، رزرو هتل / ماشین و ..(  hotel/rental car/air fare shopping)، برنامه ریزی تعطیلات(vacation planning)، حمل و نقل عمومی(public transportation

 

اپلیکیشن موبایل کتاب (Book mobile application):

برخی از اپلیکیشن موبایل ها به صورت دیجیتال فقط کتاب هایی که به صورت رسمی به چاپ و نشر رسیده اند را به شما ارائه می دهند. یک فرق این دسته بندی با دسته بندی آموزشی این است که در مورد آموزشی شما لزوما محتوی یک کتاب را نمایش نمی دهید.

برخی از زیر شاخه ها:

داستان(Stories)، متون مذهبی(religious texts)، خنده دار(comics) و ...

 

اپلیکیشن موبایل سلامت و تناسب اندام (Health and Fitness mobile application):

این اپلیکیشن ها لزوما محتوی آموزشی مربوط به سلامت به شما ارائه نمی دهند. حتی ممکن است به صورت فیزیکی شما را مجبور به انجام تمرینات کنند. برای مثال اپلیکشن pedometer میزان پیاده روی شما را نیز ثبت می کند.

برخی از زیر شاخه ها:

یوگا(Yoga)، نمودار عضلات(muscle diagrams)، پایش کارها( workout tracking)، دویدن(running)، دوچرخه سواری(cycling)، مدیریت استرس( stress management)، بارداری(pregnancy)، مدیتیشن(meditation)، کاهش وزن(weight loss)، ترک اعتیاد(addiction resolution)

 

اپلیکیشن موبایل غذا و نوشیدنی (Food and Drink mobile application):

در این دسته شما از معرفی و آموزش تهیه غذا و نوشیدنی گرفته تا مکان های عرضه ی آن آشنا می شوید.

برخی از زیر شاخه ها: دستورالعمل ها(Recipe collections)، راهنمای آشپزی(cooking guides)، رستوران ها(restaurant reviews)، آلرژی مواد غذایی(dietary & food allergy)، بررسی نوشیدنی ها(alcohol reviews)، غذاهای بین المللی( international cuisine)

 

اپلیکیشن موبایل بهره وری (Productivity mobile application):

حتما در موبایل خود برنامه هایی مانند دریافت کننده های ایمیل و یا تقویم و لیست انجام کارها (to-do-list) را مشاهده کرده اید. این اپلیکیشن های موبایل برای این طراحی شده اند که بهره وری شما را افزایش دهند

برخی از زیر شاخه ها: مدیریت فعالیت ها(Task management)، مدیریت تقویم(calendar management)، ترجمه(translation)، نوت برداری(note taking)، پرینت(printing)، مدیریت گذرواژه(password management)، ذخیرش ابری(cloud storage)، ایمیل( email clients)، تولید نمودار جریان(flow chart generators)، شبیه ساز(simulation

 

اپلیکیشن موبایل موزیک (Music mobile application):

اپیلیکیشن هایی که برای شما موسیقی پخش می کنند، دانلود آنرا تسهیل می کنند، و کلا آنچه مربوط به موسیقی و آهنگ هست را برای شما انجام میدهد.

برخی از زیر شاخه ها:  ایجاد موسیقی(Music creation)، رادیو(radio)، آموزش موسیقی(music education)، پخش موسیقی(music streaming)، ادیت صدا(sound editing)، جسنجوگر آهنگ(music discovery)، ترکیب(composition)، نمایش شعر(lyric writing)، مجموعه آهنگ(music collections)، گروه ها و خوانندگان(band and recording artists)، کنسرت و موزیک ویدئو(music videos and concerts)، بلیط کنسرت(concert ticketing)

 

اپلیکیشن موبایل ورزشی (Sport mobile application):

اشتباه نکنید. تمام ورزش تناسب اندام نیست. خبر های ورزشی و اطلاعات مربوط به ورزش های مختلف، چیزی است که در این نوع اپ ها در اختیار شما قرار می دهد

برخی از زیر شاخه ها: وسایل ورزشی(Fantasy sports companions)، لیگ های حرفه ای(professional teams/leagues)، ورزشکاران(athletes)، پایش امتیاز ها(score trackers)، اخبار ورزشی(sports news)

 

اپلیکیشن موبایل مرجع (Reference mobile application):

شاید پیش آمده باشد که شما هم برای درک فهم یک چیزی به اینترنت رجوع کرده باشید و پاسخ آنرا در سایت هایی مانند ویکی پدیا یافته باشید. اپلیکیشن هایی که از این نوع اطلاعات را به شما می دهند، از این نوع است

برخی از زیر شاخه ها: اطلس ها(Atlas)، دیکشنری(dictionary)، فرهنگ جامع(thesaurus)، نقل قول ها(quotations)، دانشنامه(encyclopedia)، تحقیقات(general research)، حیوانات(animals)، قانون(law)، دینی(religious)، سیاست(politics)

 

اپلیکیشن موبایل عکس و فیلم (Photo and Video mobile application):

برخی از اپ ها فقط به نمایش عکس و فیلم بسنده می کنند. معمولا این اپ ها مکانی هستند که کاربران بتوانند عکس ها و فیلم های خود را به اشتراک با دیگران بگذارند.

برخی از زیر شاخه ها: ضبط(Capture)، ویرایش(editing)، دستکاری(manipulation)، اشتراک(sharing)، پرینت(printing)، کارت تبریک(greeting card creation)، منو(manuals)

 

اپلیکیشن موبایل  دارایی و مالی (Finance mobile application):

انواع مختلف حسابداری بایی انواع حساب ها در هر سطح و اشل، چیزی است که در این اپلیکیشن ها صورت می گیرد.

برخی از زیر شاخه ها: مدیریت امور مالی فردی(Personal financial management)، بانکداری موبایلی( mobile banking)، سرمایه گذاری(investment)، یادآور صورتحساب( bill reminders)، بودجه بندی(budgets)، مدیریت بدهی(debt management)، مالیات(tax)، بیمه(insurance)

 

اپلیکیشن موبایل خبری (News mobile application):

معمولا خبرگذاری ها در سرتاسر جهان، برای خود اپ های مخصوص به خود را توسعه داد. این اپلیکیشن موبایل ها محتوی خبری را انتشار می دهند.

برخی از زیر شاخه ها: تلویزیون(Television)، رادیو(radio)، خبررسان آنلاین(online news outlets or programs)

 

اپلیکیشن موبایل های شبکه اجتماعی (Social Network mobile application):

یکی از شاخه اپلیکیشن هایی است که بسیار طرف دار دارد. در این نوع اپلیکیشن موبایل ها، کاربران می توانند به صورت های نوشتاری، صوتی و یا تصویری با یکدیگر ارتباط بر قرار کنند و گاها بعضی از این اپلیکیشن ها این قابلیت را برای کاربران خود فراهم می کنند.

برخی از زیر شاخه ها: ارتباط بین افراد(Interpersonal connections)، پیامک(text messaging)، پیامک صوتی(voice messaging)، ارتباط تصویری( video communication)، اشتراک عکس و فیلم(photo & video sharing)

 

اپلیکیشن موبایل پزشکی (Medical mobile application):

در این اپلیکیشن ها اطلاعات پزشکی و دارو ها، بداشت و سلامت ارائه می گردد

برخی از زیر شاخه ها: استخوان بندی(Skeletal)، ماهیچه ها(muscular)، دارویی(pharmaceutical)، آناتومی(anatomy)، برنامه ریز دارویی(medical record-keeping)، بیماری ها(diseases)، دستگاه های پزشکی(devices )، پایشگر سلامت(health tracking)

 

 

اپلیکیشن موبایل  جهت یابی (Navigation mobile application):

گوگل مپ یکی از مشهور ترین این اپلیکیشن هاست. این اپ ها در جهت یابی و نمایش مکان ها بر روی نقشه به شما کمک می کنند.

برخی از زیر شاخه ها: همیار رانندگی(Driving assistance)، همیار پیاده روی(walking assistance)،نقشه های توپوگرافی( topographical maps) و ...

 

طراحی اپلیکیشن موبایلطراحی اپلیکیشن موبایل


[1] - https://en.wikipedia.org/wiki/Mobile_entertainment